Тема не нова, але як і раніше актуальна.

Типова ситуація: будівництво нового будинку закінчене. З першим снігом сім'я в'їжджає в новобудову, щось ще доробляється, обживається. Зима прикрасила територію. Все чистенько-біленько. Благоустрій ділянки є необхідним, але доки неактуальною справою, адже часу повно. Ціла зима, щоб обдумати, обговорити, визначитися з бажаннями...

І раптом в теплий весняний день з сусідньої ділянки потягне димком шашличка. І компанія у сусідів весела, і перша травичка така зелена. І хоча подекуди все ще сніг, але вже так довгожданно щось цвіте та пахне. І тут ви розумієте, що не можете зволікати жодного дня.

Ви завзято беретеся за справу, обдзвонюєте численні ландшафтні бюро, приватних ландшафтних дизайнерів і починаєте усвідомлювати, скільки належить зробити, щоб казку втілити у життя.

Давайте намітимо "етапи великого шляху". Ми спробуємо об'єктивно та сумлінно обкреслити об'єми робіт і реальні терміни виконання.

Етап I. Проектування.

 

Стадія

Деталі. Пояснення

Терміни

1

Зустріч-знайомство з ландшафтним дизайнером і виконавцем проекту

Взимку - в будь-який слушний для вас час, у будь-якому зручному для вас місці. Якщо ж сезон робіт почався (приблизно з середини березня), то тільки ввечері після робочого дня, як тільки вдасться вирватися з об'єкту

1
день

2

Обговорення в колі сім'ї, яким же бути майбутньому саду-мрії

Може зайняти від 1 дня до безмежності

1–30 днів

3

Підготовка дизайнером ескізної пропозиії

Мозкові штурми дизайнера під час роботи на об'єкті або ночами після авторського нагляду не йдуть ні в яке порівняння із спокійним розміреним генеруванням ідей в міжсезонні

7–14 днів

4

Зустріч для обговорення ескізної пропозиції та внесення коректив

Дивитись п.1

1
днів

5

Проектування

Усе сказане в п.3 вірно й для цієї стадії, тільки посилюється ще й кількістю матеріалів (креслення, документація), які необхідно підготувати

20-40 днів

6

Затверждення проекту

Зустріч абсолютно потрібна і також проблематична при поєднанні з роботами "в полі"

1
день

Отже, від першої зустрічі до затвердження проекту (Етап I) може пройти від 30 до 60 і більше днів. І усе це бажано зробити до початку весняних робіт, інакше проектування може затягнутися на невизначений термін.

Етап II. Виконання робіт по реалізації проекту.

Слід зважати на той факт, що ландшафтний дизайнер, як правило, одночасно працює над декількома об'єктами. При проектуванні планується послідовність проведення робіт і терміни здачі об'єктів, підписуються договори із суміжниками. Висновок очевидний: чим раніше зроблений проект, тим більше шансів, що початок робіт на вашій ділянці співпаде з початком весни.

Варіант I. Якщо ви уклалися з проектуванням до початку сезонних робіт, то реалізація проекту цілком прогнозована по термінах(з поправкою на погоду). Давайте вважати. Итак, підготовчий період позаду, і тут є два основні варіанти розвитку подій.

Ось основні (далеко не всі) види робіт і орієнтовні терміни їх виконання.

 

Види робіт

Термін,
днів

1

Прибирання після будови. Вивіз будівельного сміття

3–6

Риття водойми, формування дна

1–3

Прокладання доріжок, мощення

10–20

Будівництво (закладка основи) альпійскої горки

1–5

Будівництво підпірної стінки

3–15

Встановлення МАФ

2–12

Прокладання інженерних комунікацій (полив, електрика тощо)

5–20

Загалом:

25-80

2

Завіз плодородного ґрунту. Розрівнювання та трамбування

10-20

Підготовка посадочних місць

2-5

Замовлення/підбір та закупка посадочного матеріалу

3-5

Окремо виконання замовлення поставником посадочного матеріалу

10-20

Загалом:

25-50

3

Монтаж та запуск системи поливання

5-10

Висадка рослин

5-15

Оформление водойм, каскадів, альпінаріїв

10–20

Встановлення ліхтарів

2–5

Облаштування квітників

2-8

Загалом:

24-58

4

Газони. Ось в них "рідних" все і впирається. Звичайно, рік на рік не схожий, але зі встановленням літньої жари й до вересня про газони можна тільки мріяти. У жару можна висадити рослини із закритою кореневою системою (тобто в горщику-контейнері), заплативши в 1,5-2 рази дорожче, ніж без горщика. Але створити якісний газон в 30-градусну жару дуже проблематично. Частина насіння "згорить" на сонці, частина вимокне від частих поливів, сходи не рівні і під осінь практично напевно доведеться підсівати - а це знову витрати, що не може не дратувати. Це якщо коротко.

 

Роботи по підготовці землі та засівання газону

2-5

Догляд за газоном від часу посівання до першого скошування

14-21

Загалом:

2-21

Оскільки деякі роботи (але далеко не всі) виконуються паралельно, реалізація проекту займає від 30 до 90 днів за умови, що ландшафтна фірма працює тільки на одному об'єкті від початку і до кінця.

Варіант II. Якщо ваш об'єкт був узятий в роботу за залишковим принципом, то залишається просто набратися терпіння. Ландшафтний дизайнер з працівниками зможе бути у Вас при заминках на інших об'єктах, "навалюватися" на роботу, зникати та знову зголошуватися. Виходячи зі своїх принципів, ми завжди попереджаємо про складнощі й авральності виконання позапланового об'єкту. Й хоча замовник неначе й попереджений та погоджувався чекати та терпіти, але все таки намагається прискорити та "просунути" процес. Повірте, ландшафтний дизайнер теж хоче і просунути, і прискорити.

Розповідати про складнощі і негаразди організації ландшафту можна довго, але... Більшість проблем і нервувань, з ними пов'язаних, можна і треба уникнути. Виходячи із здорового глузду і досвіду роботи, ми настійно рекомендуємо наступне:

1. Займіться плануванням і проектуванням взимку (краще на її початку). Усі спроби прискорити і спростити етап проектування не у ваших інтересах. Ландшафтний проект має бути повним і осмисленим.

2. Якщо Ви запізнилися з проектом до сезону посадки, не намагайтеся розв'язати проблему хаотичними насадженнями, розміщенням чого-небудь і як-небудь в надії, що потім прийде ландшафтний дизайнер і все тут поправить. Далеко не все можна поправити, не прибігаючи до кардинальної перебудови. Та й рослини, посаджені не на місці, погано переносять переселення.

3. Прийміть як аксіому, що організація ландшафту - це не справа п'яти хвилин. Зосередьтеся на бажаному результаті й керуйтеся здоровим глуздом. І якщо через обставини або непоінформована сприятливий час для робіт був упущений, не форсуйте ситуацію, намагаючись довести природі, що ви її цар. Це невдячне і дороге задоволення.

Завезення землі, посадка рослин і облаштування газону - тільки початок процесу створення справжнього ландшафту. Цей процес, за великим рахунком, може (і повинен) тривати набагато довше за спорудження особняка. І це нормально: доки сформуються крони дерев, поки виростуть рослини та заповнять проміжки, поки травичка зміцніє і перетвориться на зрілий газон, може пройти декілька років. Тому не біда, що упущений сезон. Це усього лише 6-7 місяців. А зроблений з любов'ю і смаком сад радуватиме вас багатьох років.

Завоз земли, посадка растений и устройство газона – только начало процесса создания настоящего ландшафта. Этот процесс, по большому счету, может (и должен) длиться гораздо дольше постройки особняка. И это нормально: пока сформируются кроны деревьев, пока вырастут растения и заполнят промежутки, пока травка окрепнет и превратится в зрелый газон, может пройти несколько лет. Поэтому не беда, что упущен сезон. Это всего лишь 6-7 месяцев. А сделанный с любовью и вкусом сад будет радовать вас многие годы.

Зима - кращий час для роздумів і планування.
Весна - пора втілення задуманого.
Щоб не втратити жодного весняного дня, замовте проект вже сьогодні.